Farmacie

NUROFEN GEL 5% 30G
22,00 lei
Este usor de aplicat, direct pe zona inflamata/dureroasa, nu este gras, este inodor si contribuie la calmarea durerii provocate de întinderi, luxatii si leziuni.
Contine 5% ibuprofen - cunoscut pentru proprietatile sale antiinflamatoare si analgezice.
ADECVAT PENTRU:
DURERE MUSCULARA SI REUMATICA
DURERE DE SPATE
TRAUMATISME SPORTIVE USOARE
ÎNTINDERI SI IMFLAMARI
NEVRALGIE
Daca suferiti de afectiuni gastrice, hepatice sau renale.
Daca suferiti de afectiuni ale tractului respirator (astm).
Daca aveti alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirina) sau alte medicamente antiinflamatoare.
În cazul în care aveti o reactie alergica, întrerupeti administrarea si consultati imediat medicul.
În primele 6 luni de sarcina, cu exceptia recomandarii medicului.
Nu utilizati deloc în ultimele 3 luni de sarcina.
Mai mult de 3 zile consecutiv, cu exceptia recomandarii medicului.
Nu depasiti doza recomandata.
Utilizarea în exces poate fi daunatoare.
Ibuprofen 5% | Contine alcool benzilic 1% (conservant) | Alcool izopropilic
Mod de administrare:Numai pentru uz extern.
La deschiderea tubului, rupe?i sigiliul, apasând vârful ascuns din exteriorul capacului.
Adulti si copii peste 12 ani: Aplicati 4-10 cm de gel pe zona afectata, apoi închideti tubul (aceasta corespunde unei doze de 50-125mg de ibuprofen).
Masati usor zona pâna la absorbirea gelului, apoi spalati-va pe mâini.
Nu repetati aplicarea mai devreme de 4 ore.
Nu aplicati gelul mai mult de 4 ori în 24 de ore.
Nu utilizati pe pielea cu leziuni, pe buze sau în zona ochilor.
Întrerupeti aplicarea daca apar mâncarimi sau iritatii.
Acest produs trebuie utilizat pe termen scurt.
Daca simptomele persista mai mult de 7 zile consultati medicul.
Consultati medicul în cazul în care:
Luati alte medicamente care contin ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirina) sau alte medicamente antiinflamatore.
Luati medicamente în mod regulat.
Suferiti de afectiuni cardiace.
Sunteti vârstnic.
Nu există recenzii până acum.